Etkinlikler

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde öğretim yılı boyunca hafta içi her gün saat 18.00’de Sinefil Gösterimleri adını taşıyan tematik film gösterim programları gerçekleştirilmektedir. Sinefil programında gösterimi yapılan filmler her dönem belirli temalara uygun olarak seçilmektedir. Sinema tarihinin önemli klasiklerinden, yönetmen, oyuncu, ülke ve tür sineması retrospektiflerinden, dünya festivallerinde ödüller almış filmlerden, belgesellerden, kısa filmlerden oluşan gösterim programları ücretsiz olarak takip edilebilmektedir. Bu programlarla ilgili detaylı bilgilere, Sinefil Program Kitapçığı’nın yanı sıra, Film Merkezinin web sayfasından ve duyuru panolarından ulaşılabilir.

Film gösterim programlarında işlenen temalar, sinema yazarları, akademisyenler, yönetmenler, oyuncular ve sinemacıların katılımıyla gerçekleştirilen Söyleşi ve Panellerle desteklenmektedir. Retrospektifi yapılan yönetmen ve oyuncularla gerçekleştirilen söyleşiler, söz konusu isimlerin tüm kariyerlerinin üzerinden geçmeyi ve ortaya koydukları eserlere dair bütünlüklü bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Tematik gösterim programları üzerine akademisyen ve sinema yazarlarının katılımıyla gerçekleştirilen paneller ise, filmlerde işlenen konuların tarihsel ve teorik bir çerçeveye oturtulmasını sağlamakta ve böylelikle gösterimleri takip edenler için bir kılavuz işlevi görmektedir. Ayrıca farklı sanat dalları ve meslek sahalarından (tiyatro, edebiyat, müzik, gazetecilik, siyaset…) saygıdeğer isimlerle de, uzmanı oldukları alanın perspektifinden sinemayla kurdukları ilişkiyi dile getiren söyleşiler gerçekleştirilmektedir.

Mithat Alam Film Merkezi’nde, merkeze bağlı öğrenci gruplarının katılımıyla veya sinema sektöründen farklı kurumlarla işbirliğiyle yıl boyunca çeşitli Atölye Çalışmaları ve Seminerler de düzenlenmektedir. Sinemanın farklı alanlarında uzmanlaşmış isimlerin bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktardıkları atölye ve seminerler, periyodik bir düzene sahip değildir ve yılın farklı dönemlerinde talebe bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.