Sevgi ve Özlemle

MİTHAT ALAM

Orta ve Lise eğitimini Robert Kolej’de tamamladı. 1968 yılında Robert Kolej Yüksek Okulu  İş İdaresi bölümünden mezun oldu. Aynı bolümde yüksek lisans yaptı.
Bir yıl Almanya’da Goethe Enstitüsü’nde öğrenim gördükten  sonra, 1972-2004 yıllarında İngiliz, Amerikan ve İspanyol firmalarının Türkiye temsilciliğini üstlenerek, ağırlıklı olarak tekstil ve tütün makineleri satışıyla iştigal etti ve iş hayatını başarıyla sürdürdü.

 

Çocukluğundan beri yoğun ilgi duyduğu sinema alanında, 1989 yılından başlayarak bazı dergi ve gazetelere köşe yazıları ve yorumlar yazdı.

1998-2008 yıllarında, on yıl süreyle düzenli olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde sinema üzerine dersler verdi.

1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne yaptığı bağış ile Mithat Alam Film Merkezi’ni kurdu. Yıllar içinde biriktirdiği film arşivini bu merkeze bağışladı. Tüm enerjisini, maddi ve manevi birikimini adadığı Mithat Alam Film Merkezi düzenlediği etkinlikler ve öğrencilere sunduğu imkânlarla sinema dünyasının önemli bir kurumu haline geldi. Merkez’den pek çok sinemacı yetişti. Merkez aynı zamanda Altyazı Aylık Sinema Dergisini yayınlamakta olup, Mithat Alam da yakın zamana kadar derginin yayın danışmanlığı görevini yürüttü.

 

2008 yılında, sinema alanında lisans üstü eğitim almak isteyen gençlere burs sağlamak amacıyla Mithat Alam Eğitim Vakfı’nı kurdu. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin ve Mithat Alam Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmış olan Mithat Alam’ın hayatını anlattığı söyleşi kitabı ‘Sinemayı Seven Adam’ geçtiğimiz günlerde İletişim Yayınları tarafından basılmıştı.