Sinefil, Merkez’in gösterim programında yer alan filmlerin özgün yazılarla tanıtılmasının yanı sıra, toplu gösterimlere konu olan oyuncu ve yönetmenleri, film türlerini ve ülke sinemalarını kapsamlı bir bakışla mercek altına alan yazılardan oluşmaktadır. Öğretim dönemi boyunca yılda beş kez çıkarılan Sinefil, alışıldık tanıtım broşürü formatının dışında, bir dergi gibi tasarlanmakta ve Film Merkezi’nin kurulduğu ilk günden beri düzenli olarak ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Model olarak Türkiye’de alanında bir ilk oluşturan yayın, tamamıyla gönüllü öğrenciler tarafından hazırlanmaktadır. Bu yapısıyla Sinefil, öğrencilere kendilerini sinema yazını konusunda geliştirebilme şansı sunmanın yanı sıra tanıtım ve yorumu birleştiren içeriğiyle izleyicilerin programdaki filmlere farklı bir gözle bakabilmelerini de sağlamaktadır.
Kitapçık bünyesinde yazmaya başlayan pek çok kişi sinemayla aktif olarak ilgilenmeye başlamış, çeşitli sinema okullarında yüksek lisans ve doktora yapmak üzere yurtdışında prestijli okullara kabul edilmişlerdir. Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin kurucu kadrosu ve yayın kurulu da büyük ölçüde, ilk sinema yazılarını kitapçık için kaleme almış sinema yazarlarından oluşmaktadır.
Sinefil’de yazmak isteyen öğrenciler kendilerini tanıtan bir ön yazıyla mafm@boun.edu.tr adresine e-mail atabilirler.
(Dergideki yazıları pdf olarak okumak için üzerlerine tıklayabilirsiniz.)